Jak się zachować, kiedy ktoś zbiera owoce naszej ciężkiej pracy?

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w swoim życiu zawodowym doświadczył nieprzyjemności, jaką jest zbieranie pochwał i profitów za wykonane zadanie przez kogoś innego. Takie sytuacje zdarzają się często i są źródłem irytacji, niezadowolenia, a nawet frustracji spowodowanej niesprawiedliwością. W końcu to my wykonaliśmy jakieś zadanie, daliśmy z siebie najwięcej podczas realizacji projektu, zaproponowaliśmy najciekawsze rozwiązanie dla powstałego problemu. Dlaczego więc zasługi przypisane zostały naszemu współpracownikowi lub kierownikowi? Mamy dla Was kilka porad jak zachować się w takiej sytuacji.

  1. Nie daj się ponieść emocjom! Burzliwe kłótnie, wyrzucanie swojej frustracji czy obrażenie się na kolegę z pracy w niczym nie pomoże, a tylko pokaże niedojrzałość i rozchwianie emocjonalne. Poczekaj aż emocje opadną i na spokojnie porozmawiaj z kolegą i/lub przełożonym o tym, dlaczego „nagrody” za wykonane zadanie zostały rozdzielone w sposób, który nie uwzględnia włożonego w nie wysiłku ze strony poszczególnych osób?
  2. Pamiętaj, że nie każde zadanie, które wykonasz dobrze, będzie honorowane Twoim nazwiskiem. Często to kierownik zbiera pochwały za realizowane przez swoich podopiecznych projekty. Być może nie zostaniesz pochwalony lub nagrodzony za swój wysiłek, ale szef z pewnością doceni Twoje starania i będzie powierzał Ci ważne zadania w przyszłości.
  3. Lepiej zapytać niż siedzieć cicho. Pamiętaj, że szef nie zawsze wie, jaki był podział obowiązków podczas realizacji zadania. Jeśli nie zgadzasz się z tym, że ktoś zbiera większe pochwały od Ciebie za mniejszy wkład w projekt – powiedz o tym i pamiętaj o argumentacji swojego zdania. Jeśli chcesz zapobiec takim sytuacjom, warto już na początku realizacji zadania podzielić się ze współpracownikami zadaniami i spisać ustalenia oraz przesłać je do kierownika. Można też ustalić, że każdy będzie przesyłał raporty z postępów ze swojej części zadania. Dzięki temu możemy uniknąć późniejszych nieprzyjemności czy niesprawiedliwości podczas podziału „nagród”.
  4. Pamiętaj, żeby podkreślać swój udział w realizowanym projekcie, kiedy tylko nadarzy się do tego sposobność. Nikt nie będzie mówił o twoich dokonaniach za Ciebie!

Najważniejsza jest wzajemna komunikacja, jeśli więc zdarzy się sytuacja, kiedy ktoś przywłaszczy sobie Twój pomysł czy zbierze należne Ci zasługi, warto o tym porozmawiać i na bieżąco wyjaśnić zaistniałą sytuację. Z pewnością oszczędzi Ci to niezadowolenia i sprawi, że w oczach współpracowników i szefostwa będziesz osobą, która wie, czego chce i ceni wysiłek własny włożony w pracę oraz potrafi upomnieć się o to, co jej należne.
Źródło: http://www.hrtrendy.pl/2015/07/02/raport-o-podejsciu-do-rozwoju-osobistego-i-zawodowego-roznych-pokolen-polakow/